Haşiroğlu
Haşiroğlu
Haşiroğlu
Haşiroğlu
Haşiroğlu
Haşiroğlu

Tarhananın Faydaları

Kış aylarının en lezzetli çorbalarından biri olan tarhananın faydaları saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin olan tarhana çorbası, buğday unu, yoğurt, maya, domates, biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların yoğrulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorbadır.

Mayalama yani fermantasyon sonucu elde edilen tarhana her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir. A, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir ve çinko minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengin olan tarhana çorbası protein ve likopen içeren besinler arasında da sayılır.

Haşiroğlu

Tarhananın Vücuttaki Etkileri?

Kalp üzerinde de olumlu etkileri bulunan tarhana çorbası kötü kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da tarhananın faydaları arasındadır.

Çocuklar için çok besleyici olan tarhana, bebeklerde ek gıda olarak en çok tercih edilen besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Birçok sebze ve baharatı içeren tarhana, bebekler için çok önemli olan yoğurdu da içerir. Karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı doyurucudur. Ayrıca iştah açıcı olması da tarhananın faydaları arasındadır.

Bebekler gibi gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalı olan tarhana, kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir. İçerdiği likopen sayesinde de birçok hastalığa karşı vücudu koruması da tarhananın faydaları arasında bulunur.

Haşiroğlu

Maraş tarhanası nasıl yapılır?

Rivayetlere göre Yavuz Sultan Selim sefere çıkarken, bozulması zor, taşıması kolay ve lezzetli bir yiyecek yapılmasını buyurmuş. Ortaya Maraş tarhanası çıkmış. O dönemlerde ordunun en çok sevilen ve tüketilen yiyeceği olmuş Maraş tarhanası. Besleyiciliğiyle de askerlere kan olmuş, can olmuş.

Ana malzemesinde bolca yoğurt bulunan, dövme (buğday) ile karbonhidrat ihtiyacını karşılayan Maraş tarhanası, yapımıyla ayrı bir emek istiyor. Saatlerce kaynatılan dövmeler, yoğurtla buluşuyor, kekikle ya da sevilen başka baharatlarla tatlanıyor. Günlerce özel bir aparatın üzerinde kurumaya bırakılıyor. Sonrasında ister cips gibi çıtır çıtır, ister çorbası yapılarak afiyetle yeniyor.

Haşiroğlu

Maraş Tarhanası

Kahramanmaraş tarhanasının yapım aşamasında tarhana yapılacak en uygun buğdayın seçilip değirmende döğme (yarma) haline getirilmesi ile başlanır. Bir ailenin yıllık tarhana ihtiyacı halk arasında “Grad 22 kg ağırlığında bir ölçü) kullanılarak hesaplanır ve yapılır.

Dövme 4 saç ayağı üzerine konulan 3/2 su dolu masere (muhasara) kazanının içerisine dökülür ve normal pilav gibi pişirilmeye başlanır. Tamamen piştikten sonra ateşten alınır karıştırılmaya devam edilir. Kazanın üzerine sini konulur ve pişmiş dövme aşı kendi buharı ile tekrar pişmeye bırakılır.

Orada dinlenen dövme (pilav) ıslak bir bez içinde soğumaya alınır. Soğuyan dövme iyice yoğurulur. 1 kg dövmeye yaklaşık 1,5-3 kg yağlı az ekşi yoğurt katılarak karıştırılır. Yani yöresel ölçüye göre bir Grat dövmeye 30-40-50-60 kg yoğurt katılır. Kullanılan yoğurdun yağlı ve az ekşi oluşu tarhananın lezzetli ve gevrek olmasını sağlar. Bunun yanı sıra yoğurtla birlikte kekik, çörek otu vb baharatlar karıştırılır.

Haşiroğlu

Merkez Satış Şubesi

Adres : Şazibey Mah. Azerbaycan Blv.Manolya Apt.No:86/C Merkez Kahramanmaraş

Tel : 0344 235 08 08 - 09 09
E-Mail : info@hasiroglu.com.tr

Haşiroğlu

Piazza AVM Satış Noktamız

Adres : Şazi Bey Mahallesi Haydar Aliyev Bulvarı No:3-224, Onikişubat, Kahramanmaraş

Telefon : +90 344 235 08 08
E-Mail : info@hasiroglu.com.tr

Haşiroğlu Tarhana

Markalarımız

Haşiroğlu Tarhanası kendi markası ve Haşiroğlu Gurme markası ile sizlerin ayağına geliyor.

Haşiroğlu Tarhana

Haşiroğlu Tarhana her geçen gün markasal değerini arttırırken, üretim ve yatırım konusunda çalışmalarını da sürdürmektedir.Tarhana konusunda cips tarhana, çerezlik tarhana, acılı tahana, kavrulmuş tarhana,kaymaklı tarhana, çorbalık tarhana, sıkma tarhana gibi birçok ürün çeşiti bulunmaktadır.